15 sie 2011

Filmowa Malta

Holywood, New York, Malta! Niemal każdego roku na Malcie realizowane są zdjęcia do filmów i seriali. Można zatem stwierdzić, ze bajeczny krajobraz wyspy na stałe wpisał się do światowego kina. Na Malcie kręcono m. in. sceny do takich filmów jak Gladiator, Troja, Aleksander, Monachium, Midnight Express, Wyspa piratów, U-571 i Hrabiego Monte Christo oraz serialu Walka o tron. 
Oczywiście część z tych produkcji powstaje w maltańskim studiu filmowym, np. w specjalnym basenie pozwalającym na kręcenie scen morskich powstały fragmenty U-571.  Natomiast dla potrzeb Gladiatora wybudowano koloseum oraz inne budowle tworzące scenerię starożytnego Rzymu, która to nota bene została później wykorzystana przy Troi. 
Jednak naturalne scenerie to te, które interesują mnie najbardziej. W kręconych na Malcie scenach do Wyspy piratów, rolę filmowego Port Royale odegrały nabrzeża Birgu. W Hrabim Monte Christo z 2002 możemy zobaczyć m.in. Birgu, Mdinę, Azure Window na Gozo oraz wyspę Comino. Film Aleksander z 2004 roku zawiera sceny z portu w Vallettcie (stolicy Malty) dublując tym samym jeden z portów starożytnej Aleksandrii.

Warto wspomnieć w tym miejscu o Popeye Village czyli planie filmowym zbudowanym w 1980 roku do produkcji filmu Popeye z udziałem Robina Williamsa. Dziś jest to otwarte dla turystów miasteczko-muzeum na świeżym powietrzu i kompleks rozrywki.


Także polskie ekipy filmowe pojawiały się na Malcie, najpierw podczas kręcenia dwóch odcinków serialu "kryminalni", a później podczas nagrywania finałowych scen komedii "Nie kłam kochanie".


Ciekawostka: 15 czerwca b.r. Brad Pitt rozpoczął w Vallettcie zdjęcia do nowego filmu „World War Z”. Podobno widziany był też w Gzirze (moim mieście) gdzie wraz z reżyserem oglądali potencjalne lokacje do kręcenia ujęć:)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz